Rzymskokatolicka Parafia P.W. Przenajświętszej Trójcy

W Bieńkówce

Dorobek muzyczny Grupy Apostolskiej

Get Adobe Flash player

Święto Miłosierdzia Bożego

 

SMB03Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli w II niedzielę Wielkanocną (zwaną niedzielą białą). W 1985 roku do kalendarza liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej wpisał je listem na Wielki Post kardynał Franciszek Macharski. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce, a w dniu kanonizacji siostry Faustyny ( 30 kwietnia 2000r.) ogłosił to święto dla całego Kościoła. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie samego Jezusa, które przekazała siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „ Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była Świętem Miłosierdzia” (Dz.299)

Pan Jezus określił także motywy i cele ustanowienia Święta Miłosierdzia. Czytamy w „ Dzienniczku „ ( Dz.699) – „ Pragnę, aby Święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W tym dniu otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski.”


„Święto Miłosierdzia Mojego wyszło z wnętrzności ( Moich ) dla pociechy świata całego.”
( Dz.1517)

Obraz Jezusa Miłosiernego.

SMB01To niezwykły obraz- ponieważ jego współautorem jest sam Pan Jezus, który właśnie w takiej postaci ukazał się siostrze Faustynie w celi płockiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
22 lutego 1931 roku i według tej wizji polecił namalować swój obraz.
Czytamy w „ Dzienniczku „ ( Dz.47) – „ Wieczorem, kiedy byłam w celi ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady(...). Po chwili powiedział mi Jezus: „ Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na cały świecie.”
Pierwszy obraz Miłosierdzia Bożego powstał w 1934 roku, namalowany w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskiego. W czasie II wojny światowej powstawały kolejne wizerunki, a wśród nich obraz pędzla Adolfa Hyły. Kopie tego obrazu – najbardziej znane , rozeszły się po całym świecie.

 

 

 

 

Koronka do Bożego Miłosierdzia.


13 września 1935 roku w Wilnie siostra Faustyna miała wizję anioła, który przyszedł ukarać ziemię za grzechy. Gdy zobaczyła ten znak gniewu Bożego zaczęła prosić anioła, aby się wstrzymał kilka chwil, a świat będzie czynił pokutę. W jednym momencie stanęła przed majestatem Trójcy Świetej i wówczas nie śmiała powtórzyć swego błagania. Ale gdy odczuła w swej duszy moc łaski Jezusa, zaczęła się modlić słowami wewnętrznie słyszanymi i zobaczyła, że kara została od ziemi odsunięta. Na drugi dzień, gdy była w kaplicy Pan Jezus jeszcze raz przypomniał jej te słowa i dokładnie pouczył, jak należy odmawiać tę modlitwę na zwykłej cząstce różańca.


Zasady odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.

( do odmawiania na zwykłej cząstce różańca )

Na początku:
„Ojcze nasz” ( 1 x)
„ Zdrowaś Mario „ (1x)
„Wierzę w Boga” ( 1x)

Na dużych paciorkach (1x)

Ojcze Przedwieczny, ofiaruję ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

Na małych paciorkach ( 10x)

Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Na zakończenie ( 3x)

Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

 

Godzina Miłosierdzia.


SMB02Godzina śmierci Pana Jezusa, trzecia po południu to czas szczególny. W tej godzinie w duchu stajemy pod krzyżem Chrystusa, aby przez zasługi Jego męki błagać o miłosierdzie dla siebie i świata.
O trzeciej godzinie – powiedział Pan Jezus do siostry Faustyny w październiku 1937 roku w Krakowie – błagaj Mojego miłosierdzia szczególnie dla grzeszników, choć przez krótki moment, zagłębiaj się w Moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego. ( Dz.1320)
Godzina Miłosierdzia – nie chodzi tu o godzinę zegarową – 60 minut, ale o moment konania Jezusa na krzyżu, czyli o modlitwę o godzinie trzeciej po południu. Pan Jezus nie podał gotowej formuły modlitwy o godzinie 15.00, ale powiedział, że można odprawić Drogę Krzyżową, nawiedzić Najświętszy Sakrament, odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Przedmiotem tej modlitwy jest tajemnica męki Pańskiej. Modlitwa w Godzinie Miłosierdzia powinna spełniać następujące warunki: należy ją odprawić o godzinie trzeciej po południ, powinna być skierowana wprost do Jezusa, a w błaganiach należy odwołać się do zasług Jego bolesnej męki.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież