Rzymskokatolicka Parafia P.W. Przenajświętszej Trójcy

W Bieńkówce

Dorobek muzyczny Grupy Apostolskiej

Get Adobe Flash player

Nabożeństwo Czerwcowe

Najświętsze Serce Jezusa
zmiłuj się nad nami.

Miesiąc czerwiec poświecony jest Jezusowi Chrystusowi, którego czcimy w szczególny sposób w nabożeństwach ku czci Najświętszemu Sercu . Podczas nabożeństwa śpiewa się lub odmawia litanię do Serca Jezusowego i akt zawierzenia.
Nabożeństwa czerwcowe w obecnej formie pojawiły się w XIX wieku. Zaś sam kult Serca Jezusowego już w XVII wieku za sprawą św. Małgorzaty Marii Alacoque . Jej to objawiał się Pan Jezusa i wezwał, aby upowszechniła w całym Kościele kult ku czci Serca Jezusowego.
W Polsce nabożeństwa czerwcowe odprawiano od 1857 roku. Natomiast papież Pius IX zatwierdził nabożeństwo czerwcowe jako oficjalną modlitwę Kościoła w roku 1873. Zaś w 1899 roku papież Leon XIII ukoronował kult Najświętszego Serca Jezusa poprzez poświęcenie rodzaju ludzkiego Sercu Jezusa.
Nabożeństwo czerwcowe składa się z dwóch zasadniczych części: adoracji Najświętszego sakramentu oraz Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Litania powstała w XVIII wieku w Marsylii, podczas wybuchu zarazy. Wówczas jedna z sióstr zakonnych ułożyła ją, aby w ten sposób wybłagać ratunek dla miasta. I udało się, po pewnym czasie zaraza ustąpiła. Wówczas litania liczyła 26 wezwań, z czasem dodano jeszcze siedem. Dziś litania liczy 33 wezwania, prośby i w ten sposób upamiętnia symboliczne 33 lata życia Jezusa na ziemi.

 

 

Nabożeństwa czerwcowe w naszej parafii :

  • poniedziałek, środa, piątek – po Mszy Świętej o godzinie 18.00
  • wtorek, czwartek, sobota – po Mszy Świętej o godzinie 7.00
  • niedziela – godzina 15.00

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież