Rzymskokatolicka Parafia P.W. Przenajświętszej Trójcy

W Bieńkówce

Dorobek muzyczny Grupy Apostolskiej

Get Adobe Flash player

25 lipca – wspomnienie św. Krzysztofa

XV Ogólnopolski Tydzień Świętego Krzysztofa

20- 27 lipca 2014r.

” Niesiemy Chrystusa na krańce świata”

1 grosz za 1 kilometr jazdy bez wypadku na pomoc misjom i misjonarzom

Szczegóły akcji można znaleźć na : www.miva.pl

Poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców w naszej parafii odbędzie się w niedzielę 27 lipca po każdej Mszy Świętej.

Święty Krzysztof – o jego życiu brak jest pewnych wiadomości, te które są oparte są na przekazach ustnych
i legendach. Według nich miał urodzić się w Licji pod koniec II w. Rodzice dali mu na imię Reprobus, co oznacza Odrażający. Był bardzo brzydki i odznaczał się ponadludzką siłą. Zaciągnął się na służbę u najpotężniejszego ówczesnego władcy. Gdy okazało się, że król bardzo boi się szatana postanowił mu służyć. Tam dowiedział się, że szatan bardzo boi się Chrystusa i to sprawiło, że zaczął interesować się Jezusem. Poznał jego naukę i przyjął chrzest. Za pokutę postanowił się osiedlić się nad Jordanem i przenosić ludzi przez rzekę na swych potężnych ramionach.
Pewnej nocy usłyszał, że dziecko prosi go o przeniesienie na drugi brzeg. Wziął je i zaczął nieść .Dziecko stawało się coraz cięższe, także w pewnym momencie Reprobusowi groziło utonięcie. Dotarł jednak na drugi brzeg i spytał „ Kim jesteś?”. Usłyszał w odpowiedzi:” Jam jest Jezus, Twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat”. Na pamiątkę tego wydarzenia Reprobus miał otrzymać greckie imię Christophoros, co oznacza” niosący Chrystusa”. Według legendy Pan Jezus przywrócił mu normalny wygląd. Zmarł śmiercią męczeńską.
W średniowieczu został zaliczony do grona 14” wspomożycieli”, czyli do szczególnych patronów. Jest patronem miedzy innymi :podróżujących, pielgrzymujących, przewodników, flisaków, marynarzy, kierowców, woźniców, żeglarzy, biegaczy. Wzywa się go w przypadku niespodziewanej śmierci, zarazy, dżumy, zagrożenia od ognia, wody, suszy, gradu, w przypadku chorób oczu, bólu zębów i ran.
W ikonografii jest przedstawiany z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu i laską w dłoni. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rano na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora.


Modlitwa kierowcy.

Boże, daj pewną rękę i bystre oko,
abym na drogach nikomu
nie wyrządził krzywdy.
Nie pozwól dawco życia
abym stał się przyczyną
śmierci lub kalectwa,
a także zachowaj mnie
od nieszczęścia i wypadku.
Amen

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież