Rzymskokatolicka Parafia P.W. Przenajświętszej Trójcy

W Bieńkówce

Dorobek muzyczny Grupy Apostolskiej

Get Adobe Flash player

Czas Bożego Narodzenia

 

Boże Narodzenie jest drugim po Wielkanocy najważniejszym świętem obchodzonym od starożytności przez chrześcijan dla wspomnienia i uczczenia narodzin Jezusa Chrystusa. W tym dniu podczas „ Wyznania wiary” na słowa:” I za sprawą Ducha Świętego przyjął Ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem.” Wszyscy przyklękają.
Okres Bożego narodzenia trwa od Pierwszych nieszporów Narodzenia Pańskiego do niedzieli po 6 stycznia włącznie, zwaną Niedzielą Chrztu Pańskiego.
Kolor szat liturgicznych : biały.
Boże Narodzenie posiada oktawę. Rugi dzień świat poświęcony jest świętemu Szczepanowi – diakonowi, pierwszemu męczennikowi. W jego liturgiczne wspomnienie święci się owies. Trzeci dzień oktawy – 27 grudnia – poświęcony jest świętemu Janowi Ewangeliście. W tym dniu święci się wino. Trzeci dzień – to święto Świętych Młodzianków, czyli dzieci , które zgładził Herod. Niedziela po Uroczystości Bożego Narodzenia to święto Świętej Rodziny- Jezusa, Maryi i Józefa. Na zakończenie roku kalendarzowego odprawia się w kościołach uroczyste nabożeństwo jako dziękczynienie za miniony rok. W tym dniu wspominamy św. Sylwestra- papieża. Ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia przypada
1 stycznia. Jest to uroczystość Bożej rodzicielki Maryi.
6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego – Epifania, zwane inaczej świętem Trzech Króli. W tym dniu świeci się kadzidło, mirrę i kredę.
Z Bożym narodzeniem związane są różnego rodzaju zwyczaje: żłóbek, szopka, kolędy( śpiewane w Polsce, aż do 2 lutego), jasełka, opłatki, choinka.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież