Sakrament małżeństwa.

Jezus rzekł : Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył , niech człowiek nie rozdziela.” ( Mt.19, 5-6 )

„ Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę, całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu „ ( KKK 10055,1 )

Małżeństwo jako sakrament powstaje poprzez zawarcie umowy małżeńskiej, czyli przez nieodwołalną zgodę obojga małżonków, w której oddają się oni sobie i wzajemnie przyjmują.

Przez ten sakrament chrześcijańscy małżonkowie stają się znakiem tajemnicy jedności i płodnej miłości, łączącej Chrystusa z Kościołem i w tej tajemnicy uczestniczą.

Przymierze małżeńskie według pierwotnego zamysłu Bożego jest nierozerwalne , jak sam oświadczył Jezus Chrystus:” Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela”

( Mk.10,9.)

Sakrament małżeństwa udziela łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność i uświęca ich na drodze do życia wiecznego.

Do cech istotnych małżeństwa należy : jedność , nierozerwalność i otwartość na przyjęcie potomstwa.

Małżeństwo jest w Kościele stanem publicznym , dlatego powinno być zawierane publicznie w ramach celebracji liturgicznych , wobec kapłana ( lub upoważnionego świadka Kościoła ) oraz świadków.

Informacje dla osób pragnących zawrzeć związek małżeński:

Wymagane dokumenty:

• świadectwo sakramentu chrztu świętego z adnotacją o bierzmowaniu,

• indeks katechizacji lub dyplom ukończenia nauki religii z ostatniej klasy,

• dokument ukończenia kursu przedmałżeńskiego z poradnictwem rodzinnym,

• dowody osobiste,

dokumenty z USC do małżeństwa konkordatowego lub zaświadczenie o ślubie cywilnym, jeśli taki został zawarty,

wszelkie informacje można uzyskać telefonicznie lub w kancelarii parafialnej,

W dniu ślubu , 10 minut przed godziną zawarcia sakramentu małżeństwa narzeczeni

i świadkowie zgłaszają się do zakrystii by złożyć podpisy.

Informacje o kursach przedmałżeńskich w roku 2014

Maków Podhalański – przy Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin.

Terminy:

• 11- 12 styczeń

• 15 -16 luty

• 8 - 9 marzec

• 5 - 6 kwiecień

• 10 - 11 maj

• 14 - 15 czerwiec

• 20 -21 wrzesień

• 11 - 12 październik

• 15 - 16 listopad

• 20 - 21 grudzień

W sobotę kurs rozpoczyna się o godz. 8.45 i trwa do godz.18.00.

W niedzielę kurs rozpoczyna się o godz.9.15 i trwa do godz.14.00.

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne:

Telefony:

33/ 877 11 20 - kancelaria parafialna

660 983 467

Spotkania Poradni Rodzin w naszej parafii prowadzą panie: Bożena Pęcek , Irena Gaura.