Czas zwykły.

Czas zwykły

Jest to najdłuższy okres w liturgii, trwa 33 lub 34 tygodnie. Podzielony jest na dwie części. Pierwsza, krótsza, rozpoczyna się w poniedziałek po Niedzieli Chrztu Pańskiego i trwa do wtorku przed Środą Popielcową, a druga zaczyna się w poniedziałek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego i kończy przed I Niedzielą Adwentu.

Jest to czas, w którym mamy okazję głębiej przeżyć całe Misterium Odkupienia. Pomaga nam w tym Maryja i liczni święci, których uroczystości, święta i wspomnienia obchodzimy w ciągu całego okresu zwykłego.

W liturgii Kościoła obowiązuje zielony kolor szat liturgicznych. W okresie zwykłym obchodzimy wiele świąt i uroczystości, z których najważniejsze to:

25 I – święto nawrócenia świętego Pawła,

2 II – święto Ofiarowania Pańskiego,

niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego – Uroczystość Najświętszej Trójcy,

czwartek po Uroczystości Najświętszej Trójcy – Boże Ciało,

piątek po II niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa,

24 VI – uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela,

29 VI – uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła,

6 VIII – święto Przemienienia Pańskiego,

15 VIII – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,

24 VIII – święto świętego Bartłomieja, apostoła,

26 VIII – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej,

8 IX – święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny,

14 IX – święto Podwyższenia Krzyża Świętego,

7 X – święto Matki Bożej Różańcowej,

ostatnia niedziela października – uroczystość rocznicy poświęcenia własnego kościoła,

1 XI – uroczystość Wszystkich Świętych,

2 XI – wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych,

Czas Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie jest drugim po Wielkanocy najważniejszym świętem obchodzonym od starożytności przez chrześcijan dla wspomnienia i uczczenia narodzin Jezusa Chrystusa. W tym dniu podczas „ Wyznania wiary” na słowa:” I za sprawą Ducha Świętego przyjął Ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem.” Wszyscy przyklękają.
Okres Bożego narodzenia trwa od Pierwszych nieszporów Narodzenia Pańskiego do niedzieli po 6 stycznia włącznie, zwaną Niedzielą Chrztu Pańskiego.
Kolor szat liturgicznych : biały.
Boże Narodzenie posiada oktawę. Rugi dzień świat poświęcony jest świętemu Szczepanowi – diakonowi, pierwszemu męczennikowi. W jego liturgiczne wspomnienie święci się owies. Trzeci dzień oktawy – 27 grudnia – poświęcony jest świętemu Janowi Ewangeliście. W tym dniu święci się wino. Trzeci dzień – to święto Świętych Młodzianków, czyli dzieci , które zgładził Herod. Niedziela po Uroczystości Bożego Narodzenia to święto Świętej Rodziny- Jezusa, Maryi i Józefa. Na zakończenie roku kalendarzowego odprawia się w kościołach uroczyste nabożeństwo jako dziękczynienie za miniony rok. W tym dniu wspominamy św. Sylwestra- papieża. Ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia przypada
1 stycznia. Jest to uroczystość Bożej rodzicielki Maryi.
6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego – Epifania, zwane inaczej świętem Trzech Króli. W tym dniu świeci się kadzidło, mirrę i kredę.
Z Bożym narodzeniem związane są różnego rodzaju zwyczaje: żłóbek, szopka, kolędy( śpiewane w Polsce, aż do 2 lutego), jasełka, opłatki, choinka.

Czas Wielkanocny

„ Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem.

Kto we mnie wierzy,choćby i umarł żyć będzie.”

Czas wielkanocny zaczyna się w Wielka Sobotę, a kończy w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego . Tworzy on jakby jedno wielkie święto, w którym kolejno czci się Tajemnicę Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia i Zesłania Ducha Świętego.
W tym okresie liturgia ukazuje nam Chrystusa zmartwychwstałego przy grobie, w drodze do Emaus, w wieczerniku i w Galilei.
Pierwszych osiem dni Czasu wielkanocnego stanowi oktawę, która kończy się w II Niedzielę Wielkanocną, zwaną białą. W Polsce, za pozwoleniem Jana Pawła II od 1995 roku to Niedziela Miłosierdzia Bożego, w całym Kościele od roku 2000.
IV Niedziela Wielkanocna – to Niedziela Dobrego Pasterza. W tym dniu Ewangelia ukazuje Jezusa jako Dobrego Pasterza, który daje swoje życie za owce. Kościół w tym dniu modli się za powołanych i o nowe powołania do służby kapłańskiej.
Czterdziesty dzień po Wielkiej Nocy – to Wniebowstąpienie Pańskie. Jednak, decyzją Konferencji Episkopatu Polski uroczystość ta została przeniesiona na VII Niedzielę Wielkanocną.
Okres wielkanocny kończy Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Przypomina ona zesłanie Ducha Świętego na apostołów, początki Kościoła i jego posłannictwa do ludzi każdego języka, ludu i narodu.
W czasie wielkanocnym zamiast modlitwy „ Anioł Pański” odmawia się „ Królowo nieba”
( Regina coeli ). Obok ołtarza ustawia się paschał, który płonie podczas każdej Eucharystii
i używa się białych szat, które są symbolem czystości i wesela.”