Rzymskokatolicka Parafia P.W. Przenajświętszej Trójcy

W Bieńkówce

Dorobek muzyczny Grupy Apostolskiej

Get Adobe Flash player

MATKA BOŻA BIEŃKOWSKA

 

Obraz Matki Bożej Bieńkowskiej umieszczony w ołtarzu głównym jest niewiadomego pochodzenia. Należy przypuszczać , że znajdował się w naszym kościele od początku.Kronika parafialna bowiem w 1895roku wspomina , że ołtarz główny posiada obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i dopiero co kupiony obraz na zasuwie przedstawiający Trójcę Przenajświętszą. Obraz Matki Bożej od zawsze w naszej parafii był otaczany szczególną czcią .

U mieszkańców Bieńkówki istnieje przekonanie o szczególnej opiece Matki Najświętszej w tym obrazie, nad wsią i parafią. Jej to wstawiennictwu przypisuje się ochronę wsi przed zniszczeniem w czasie II wojny światowej.

Tuż przed drugą wojną światową mieszkańcy parafii ufundowali Matce Bożej , widoczną do dzisiaj sukienkę z tłoczonej pozłacanej blachy zdobionej posrebrzanymi kwiatami. Obraz , choć oficjalnie niekoronowany , ozdobiony jest pozłacanymi koronami i dwunastoma gwiazdkami tworzącymi aureolę .

Wielu parafian także indywidualnie wyprosiło za wstawiennictwem Matki Bożej Bieńkowskiej wiele łask . Wyrazem tego były niegdyś liczne wota , a dziś szczególna obecność w każdą środę na nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy , które odbywa się przed tym obrazem . Liczne prośby, podziękowania, zawierzenia świadczą o wielkim umiłowaniu i oddaniu parafian Matce Najświętszej w obrazie Matki Bożej Bieńkowskiej .

 

 

 

PIEŚŃ DO MATKI BOŻEJ BIEŃKOWSKIEJ

1. Matko Bieńkowska , rzuć Twe spojrzenie,

na nas u stóp twych korzący się .

Nadziejo nasza , przyjm pozdrowienie

Twych dzieci szczerze wielbiących Cię.

 

ref: Gdy trwogą , nędzą , cierpieniem , łzami

serca zbolałe za nami proś!

Matko Bieńkowska , módl się za nami ,

Do rodzin naszych Jezusa wnoś!

 

2. Twój święty obraz od dawien dawna

w naszym kościele jest źródłem łask.

Wśród nas królujesz cudami sławna,

w każdym strapieniu wspomagasz nas.

 

3. Odwróć nieszczęścia , co zawsze grożą

Tym , co do Boga podążać chcą.

Gdy siły piekła na nas się srożą,

o Matko , nie gardź wołania łzą!

 

4. Nie daj nam nigdy stracić Twej łaski,

A jeśli słabi kiedyś zbłądzimy ,

Ty nam jak słońce rzucaj swe blaski

Na drogę naszą wśród zła gęstwiny.

 

5. My , Twemu sercu ofiarowani

Przykazań Syna będziemy strzec

I serca czyste przyniesiem w dani,

Gdy nas ogarnie wieczności sieć.

***